In Geziler Written by

Umre’den Gönlüme Düşenler 1

Kutsal topraklarda 10. günüm. Bugün içimden gözümün gördüğü, kulağımın işittiği, aklımın süzgecinden yüreğime süzülenleri karalamak geldi.

GÖNLÜME DÜŞENLER

Kutsal topraklarda 10. günüm. Bugün içimden gözümün gördüğü, kulağımın işittiği, aklımın süzgecinden yüreğime süzülenleri karalamak geldi.

Bundan önce kulaktan dolma bilgiler ışığında, ailenin dini yönelişi ve uygulayışı tesirinde bildiklerim vardı. İki rekat şükür namazı dışında, çoğu duayı çocukluğumda gittiğimiz Kuran kursundan bilmeme rağmen namaz kılmazdım, kılamazdım. Çünkü onca yaşa gel, öğrenme doğru yapmadıktan sonra “Allah kabul eder, önemli olan yürek temizliği” düşüncesine tam olarak inanmazdım. Yapacaksam tam layığıyla olmalıydı.

İlk önce şartlara uymak gerektiğinden kılık kıyafet ve ihtiyaçlar tamamlandı. Tam 40 gün öncesi alkol almayı kestim. Gitmeden ruhani hazırlık içinde olmalıyım diye düşündüm.  Zorlanmadım, yanınızda olan insanların desteği de unutulmaması gerekenlerden. Konu hakkında danıştığım Kadir,  annem, ablam ve teyzem sağolsun. Yapmam gereken ve gerekmeyenleri onlardan ve sonrasında da beraber gideceğimiz Aziz Uçar’ dan öğrendim. Çok fazla kişiye de dillendirmedim gideceğimi. Geçmişte komşulardan helallik istenirmiş. Şimdilerde göz göze gelmekten kaçar olduk. Ve dilimizde çoğunlukla “kem gözlerden şer sözlerden koru bizi Allah’ım” var. Ne üzücü ki söylesen bir türlü söylemesen bir türlü.

“Ooo nasıl bir işte çalışıyorsun sen..”

“Ooo para var huzur var tabii…”

Neyse; Ooo..ları işitmemek, kötü enerjileri yüklenmemek istedim diyelim.

İlk önce şunu söylemeliyim her işte olduğu gibi doğru insan rehberliğinde yol aldığım için mutluyum. Bu firmayla beni buluşturan  Ali Tekgül’e teşekkür ederim.

İnsanları duygudaşlığın bir araya getirdiğine daha da inanır oldum. İlk birkaç gün problemli geçti. Hala dua ve namaz kitabına göz atıyorum. Fazladan dua okuyorum, cemaatle kıldığım zaman yanlış yapıyorum ve hep bir el beni çekiştiriyor ve doğrusunu yapmaya yönlendiriyor.

Dört kişi olarak başladığım yolculuğum iki günden beri tek olarak devam etmekte. Sebeplerine değinmeyeceğim. Sadece şuan istediğimin gerçekte bu olduğunu ve benim için  hayırlısının da bu olduğunu yaşadığım huzurdan anlıyorum. Hiç kimseye kızgınlık ve kırgınlık içinde değilim. Allah’ın sizin için yazdığını gerçekleştirmek için bazı sebepleri önünüze çıkardığını düşünüyorum.

Tabi herkes benimle aynı fikirde olmayabilir. Kızgın ve kırgın olabilirler. Aflarına sığınıyorum.

Gitmeye nasıl karar verdim? İlk izlenimlerim sonrası değişenler… ve sebeplerini yazmaya devam edeceğim.

Last modified: Temmuz 11, 2022

Kapat